Serwis bramy garażowej – jak się za to zabrać?

Serwis bramy garażowej jest podstawą jej właściwego funkcjonowania, dlatego musimy czynić to regularnie, tak aby nasza brama służyła nam przez długie lata. To jak z autem, serwisowane regularnie będzie nam służyło na długie lata. Na dworze robi się coraz cieplej, więc może to dobry moment, żeby pomajsterkować trochę w garażu? Poniżej znajdziecie kilka niezbędnych porad, które pomogą Wam uniknąć niechcianych usterek i sprawdzić stan techniczny Waszego urządzenia.
Oczywiście, jeśli znajdziecie jakąś awarię lub podejrzane działanie i nie będziecie czuli się na siłach naprawiać tego we własnym zakresie, to koniecznie odezwijcie się do autoryzowanej grupy serwisowej/montażowej, która pomoże Wam z problemem. Brama garażowa zapewnia bezpieczeństwo, więc nie można ignorować jej usterek.

 

Serwis bramy garażowej – od czego zacząć?

Jednym z najważniejszych aspektów prawidłowej pracy bramy garażowej, jest jej płynność. Aby o nią zadbać, należy systematycznie smarować ruchome części bramy, takie jak sprężyny oraz zawiasy. Ważnym jest, aby nie smarować plastikowych elementów, które nie wymagają tego typu konserwacji. Do takiej pracy najlepszym rozwiązaniem będzie użycie smaru w spray`u, który dzięki łatwej aplikacji, dociera do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Dzięki temu, eliminujemy m.in. nieprzyjemne skrzypienie oraz zapobiegamy niechcianej przez nas korozji. W sytuacji wystąpienia zardzewienia, elementy te należy dokładnie oczyścić z nalotu oraz zabezpieczyć za pomocą specjalnych środków, odpornych na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy zmiany temperatur. Następnie po zaaplikowaniu smaru, należy kilkukrotnie otworzyć oraz zamknąć bramę, tak by preparat ten dotarł do najgłębiej położonych miejsc. Nadmiar smaru należy usunąć, w celu uniknięcia niepożądanych zabrudzeń.

Kolejnym warunkiem właściwej pracy bramy, jest cykliczna wymiana części, które ulegają największemu zużyciu, dokładniej wymiana kół pasowych i sprężyn. To elementy, które pozostają w ciągłej eksploatacji, ponieważ biorą udział w procesie otwierania oraz zamykania bramy. Niezwykle ważnym składnikiem bramy są także prowadnice, łożyska oraz łańcuch. Jednak przy kontroli tych części, jak i kół pasowych, zalecamy skorzystanie z usług fachowców. Jak wiemy najważniejsze jest bezpieczeństwo, stąd aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy zachować odpowiednie środki ostrożności.

Podczas serwisowania naszej bramy, oprócz skupienia się na elementach mechanicznych, należy pamiętać także o zachowaniu czystości, na zewnątrz jak i w konkretnych elementach. Niezwykle istotnym jest usunięcie zabrudzeń z elementów odpowiadających za prawidłowe otwieranie i zamykanie bramy. W celu oczyszczenia prowadnic, ponieważ tam gromadzi się najwięcej nieczystości, zalecamy użycie odkurzacza lub dmuchawy. Aby zadbać o konserwację powierzchni skrzydła bramy, do niewielkich zabrudzeń wystarczy jedynie sucha ściereczka. Aby poradzić sobie z większymi zabrudzeniami, proponujemy użycie ściereczki lub gąbeczki, zanurzając ją w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Co najważniejsze, pamiętajmy, aby nie polewać bramy wodą. Mechanizm napędzany silnikiem, uległby wówczas zniszczeniu.

Regularny serwis bramy garażowej oraz jej kontrola to konieczność jeśli chcemy, by ta funkcjonowała bez żadnych problemów, dlatego mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Państwu, gdy nadejdzie czas na Państwa serwis bramy garażowej. 

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zachęcamy do skontaktowania się z nami.